EFTTA: za “pravdivý” vlasec
03.12.2012
EFTTA: za "pravdivý" vlasec
Od začátku roku 2013 se Evropská asociace výrobců a obchodníků s rybářským náčiním (European Fishing Tackle Trade Association, EFTTA) chce zaměřit na rozjezd kampaně za vlasce "kterým je možno důvěřovat". Již během několika posledních let se asociace zasazuje za označení etiket cívek s vlascem, jeho faktickými parametry a ne fantastickými cifram, které jsou pouze lákadlem na zákazníky. Publikuje rezultáty testování některých vlasců a také vypracovala chartu o vlasci, kterou následující den podepsaly desítky výrobců a distributorských firem.
Závazkem podepisujících firem je označovat cívky svých vlasců správnými průměry a nosností, v souladu se standardem ISO 2062. Přípustné odchylky jedním nebo druhým směrem činí 10 % od střední veličiny označení, získaného jako rezultát změření minimálně deseti výrobků. Také se zavazují zabezpečit systém výstupních kontrol v továrnách výrobců, jakož i další propagaci charty.
S rokem 2013 plánuje asociace začít s aktivní propagací těch značek vlasců, "kterým je možno důvěřovat". Výsledky testů vlasců v nezávislých laboratořích budou publikovány na speciálním webu, věnovanému chartě a vlascům: efttalinecharter.com, a web se týká jak vlasců firem, které chartu podepsaly, tak těch co ji nepodepsaly.
Celkovému počínání EFTTA, spojenému s označováním vlasců, nelze nepřiznat, že je chvályhodné. Zároveň však různí pozorovatelé poukazují na řadu sporných momentů. Standard používaný při testování, není pro testování rybářských vlasců příliš vhodný, normálně je totiž používán k testování technických nití. Málokdo se bude přít o tom, že pro rybolov je důležitá veličina, kterou můžeme nazvat "rozličné pracovní nosnosti". Jde o nosnost vlasce během lovu, nosnost po jeho několikerém použití a o celkovou životnost vlasce. To ale zůstane nadále jedním z problémů kolem rybařiny, neboť takový údaj na cívce s vlascem nebude. Vzniká otázka: a kvůli komu se to celé vlastně dělá? Vždyť není tajemstvím, že mnohé vlasce, když krabičku rozbalíme, mají nosnost, která na cívce není uvedena. A co bude s její nosností po několika rybářských vycházkách - ta již nebude nikoho zajímat.
Druhá věc - průměr vlasce, podle kterého se mnozí rybáři orientují při jeho výběru. Proč existuje tak vysoké procento nepřesností? Viděli jste někdy vlasec, na kterém by bylo napsáno, že má toleranci průměru plus mínus 10% průměru a odlišení by bylo směrem k tenčímu průměru, tedy k mínusu?
Nakonec, unifikace údajů o vlasci a jejich "pravdivost" by byla potřebnější pro vícevláknové šňůry než pro monofily: s vícevláknovými polyetylenovými šňůrami ("pletenkami") je navíc spojeno mnohem víc předsudků...
A když vše podtrhneme a sečteme, tak bez osvědčených metodik kontroly parametrů vlasců a šňůr konkrétně předurčených k rybolovu, tak vše vypadá spíše jako snaha opít spotřebitele rohlíkem, či mazat mu med kolem pusy. K čemu nám jsou závěrečná čísla na balení vlasce nebo šňůr, když nemají žádné údaje v souvislosti s praxí rybolovu. A zase budeme vázat uzly, rvát vlasce, odírat je atd. (v množství 10 vzorků). A to všechno v 21. století? Pravda, ještě se na etiketě cívky objeví další logo (EFTTA)...a cena se lehce zvýší...
zpět