Twitching

Twitching - způsob vedení wobleru minnow pocuknutím.

Technika vedení: střídání krátkých pocuknutí různé síly a intenzity s pauzami, které provádíme výhradně špičkou prutu. Po pocuknutí se špička vrací do výchozí pozice. Naviják se zapojuje do práce pouze k navinutí volné šňůry, vzniklé pocuknutím. Délka pocuknutí špičkou musí být taková, aby délka pohybu, daným sloupcem vody, vedeného woblera, nebyla větší než 1,5 násobek jeho vlastní délky, přičemž však jeho vybočování ze směru jeho dráhy, může být delší.

Výhody tohoto vedení:

-aktivně vedená nástraha se nachází v oblasti pozornosti dravce maximální možnou dobu
-v závislosti na stylu vedení (počtu pocuknutí  a jejich síle, jejich směru, délce přestávek a jemné  kolébání  woblerů   během pauz  
při napnuté nebo volné šňůře = Animace wobleru),  dosáhneme  iluze pohybů nemocné, poraněné nebo krmící se rybky, což u dravce probouzí jeho sanitární funkce na  hraně  instinktu.
- dosáhneme zcela jiných pohybů wobleru, než které mu byly dány jeho konstruktérem.
- umožňuje rybáři, cítit se režisérem v divadelním představení nazývaném rybaření, kdy rybář je        režisérem, twitching scénářem, hercem je wobler a ryby jsou diváky.

 Prověřte vaší výbavu woblerů minnow. Určitě se v ní najdou woblery, u kterých se vám jejich pohyb  nelíbí. Použijte je pro twitching. S velkou pravděpodobností změníte názor na daný wobler. Kdo ví,  možná je to ten favorit, kterého jste celou dobu přehlíželi....

Charakteristické vlastnosti prutů pro twitching:
-krátká dělená rukojeť
-prut ne delší jak dva metry
-nízká váha a vysoká citlivost blanku (nutná, neboť záběry většinou přicházejí během pauzy -  nedostatečně citlivý blank neumožňuje záběr pocítit)
-střední část prutu se při pocuknutí (s nástrahou v rámci testu prutu) neprohýbá
-blanky jsou konstruovány takovým způsobem, aby se prut při vedení wobleru choval jako rychlý nebo  super rychlý, při náhozu odpovídal představám o katapultu a aby špička prutu odváděla adekvátní práci  při zdolávání ryby (složitý charakter prutu)
-údaje na blanku týkající se testu nástrah, odráží maximální a minimální váhu wobleru s kterým lze  komfortně pocukávat (Bassový standard). To, co je napsané na blanku vám určitě upřesní prodejce.  Pokud neví o čem je řeč - je jasné, že v ruce nedržíte p
rut na twitching, ale je za takový pouze  vydáván.

 Ostatní: 
-určitě používat šňůru, ne vlasec
-naviják s maximální váhou při rovnováze s prutem, s dutým překlapěčem, stabilním rotorem podél osy,  se stabilní kličkou podél její osy a pouze s předním frikčním mechanizmem (nelogicky nazývaným   brzdou. Algorytmus práce frikčního mechanizmu neodpovídá obsahu slova BRZDIT)
-používat titanové nebo ocelové lanko
-používat ty nejspolehlivější karabinky a obratlíky ( z těch co jsou na trhu)
-není dobré když plovoucí wobler stoupá příliš rychle(vice jak 8 vteřin za jeden metr) 

 Normální rybář lovící touto metodou říká:
         'Včera jsem byl na řece a tvičoval okouny.'

 Krátká věta, která znamená:
 použil jsem dostatečně rychlý prut, dlouhý kolem dvou metrů, s testem ne víc jak 15g, chytal jsem na  woblery minnow, na navijáku jsem měl šňůru s hranicí nosnosti 5 kg, použil jsem titanové nebo  ocelové lanko a rozměrově adekvátní karabinku s obratlíkem.
 Jistě souhlasíte, že je pohodlné získat takovou informaci z krátké věty.

  Jakmile si osvědčíte twitching, budete schopni lovit ryby s libovolnými nástrahami od  různých  výrobců a různých cenových relací, rovněž s kouskami dřeva, kovu, plastu osazenými háčky nebo na  takové šílenosti, jako foťák, mrkev, či cokoliv jiného, co vás napadne.