AIRBRAID STARK

Airbraid Stark

Velmi husté spletení šňůr zabraňuje na molekulární úrovni pronikání vody. To znamená, že šňůra je plovoucí, netahá vodu sebou, ze všech, v tento moment existujících vlasců a šňůr, klade uprostřed vrstvy vody ten nejmenší odpor.
Nemá žádnou ochrannou vrstvu!
V řezu má šňůra nejblíže k pravidelnému šestihranu. Což na rozdíl od plochého, oválného a dokonce kulatého tvaru v řezu, snižuje efekt zachytávání ovinů šňůry při jejich uvolňování z cívky navijáku. V příslušném pořadí to umožňuje použití cívek 1003 a 2004 - podle číselné klasifikace Daiwy. Samozřejmě to vede k prodloužení délky náhozu.
Technologie výroby je opravdu velmi složitá, ale o ní si řekneme později. Její hlavní zvláštností je tvorba šňůry bezprostředně z vlákna, přičemž je vynechán krok tvorby nití. Vede to k tomu, že přímé silové zatížení se rozdělí na 100 - 120 vláken - na rozdíl od všech jiných technologií, kde se silové zatížení rozloží na 3 až 8 nití, se souhrnným počtem vláken ne vyšším než 35. Proč 35 a ne více? Vše vychází z technologie výroby. Nitě se získávají výsledkem splétání svazku vláken mechanickým způsobem. V důsledku se větší část vláken poškodí a netvoří jedno tělo, od začátku do konce šňůry. To znamená, že nitě, ze kterých je vytvořena šňůra, se skládají z "útržků" vláken spletených mezi sebou. A takových potrhaných svazků bude víc než polovina. Doufám, že je jasné, že 35 vláken se dá lehčeji přetrhnout než 120. U technologie splétání samotného se zastavíme o trochu později.
Zdálo by se podivné, kdyby pevnost šňůry neměla být základním parametrem nebo zásadní předností šňůr. Obzvláště když hovoříme o těch nejtenčích šňůrách. Je jasné, že je pevnější než vlasec stejného průměru. A že nejsou předurčené k čištění řek a jezer od bordelu, který se nachází na dně, bude pro mnohé objevem. Připomínám, hovoříme o reálně těch nejtenčích šňůrách, které nejsou prakticky vidět, například, při umělém osvětlení.
A kupovat tuto, ne zrovna lacinou šňůru, jen za tím účelem, aby mohl člověk zachraňovat nástrahy, je hloupé. V oblastech, kde šňůra na své popularitě teprve získává, tam bude ještě dlouho hlavním parametrem její nosnost. K pochopení opaku, se časem dostaneme.
Takže, jaké parametry jsou u velmi tenkých šňůr těmi základními? Popořadě:
- průměr
- geometrie řezu
- hydroskopické vlastnosti
- odolnost vůči opotřebení
- plovatelnost
- hustota spletení
- průtažnost
- a na posledním místě - nosnost.

Pokud jde o pevnost v uzlu.
Šňůru je třeba vybírat podle daných podmínek lovu.
Velmi tenká šňůra je atributem UL prutu. Nosnost šňůry je mnohem vyšší než maximální zatížení UL prutu. V situacích, kdy je na prut vyvíjeno přes šňůru nebo vlasec extrémní zatížení a brzda nestíhá anebo není správně nastavená, tak tím posledním co vás může zachránit, je utržení vlasce nebo šňůry. Velmi pevný uzel vede k tomu, že k utržení přetížením šňůry dojde na libovolném místě. A vám se tak dostane reálné šance, přijít o velkou část šňůry, která se nachází mimo cívku navijáku. Uzel je propočítán na přetržení v 80 až 90 procentech nosnosti šňůry a v takové sitaci přijdete o nástrahu a pár centimetrů šňůry.
Takže rozhovory o pevnosti (velmi tenké) šňůry v uzlu nedávají žádný smysl. Ještě jednou bych chtěl upřesnit, že se bavíme o velmi tenkých šňůrách, jejichž fyzikální parametry se liší od šňůr standardních rozměrů. Existují pouze tři značky, tří výrobců,kteří na trh dodávají tyto velmi tenké šňůry. Jsou to: Stark, Varivas a Sunline. Všechny tři značky vlastní své originální technologie. A jedna od druhé se liší. Každá značka šla ke svému cíli svou cestou a s úspěchem ho dosáhly.
Nemluvíme o tom, která ze značek je lepší nebo horší. Jsou rozdílné! А jsou předurčené k použití takovými způsoby a k řešení takových úkolů, jaké pro ně určili jejich výrobci.
Nejstarší z nich, Stark, je také vlastníkem technologie Airbraid. Svou produkci dodává pouze na japonský trh. V tomto roce, po dlouhých, mnohaletých jednáních, bude možné získat produkty společnosti bez problémů také v Americe a v Evropě. Poprvé po 12 letech existence šňůr Airbraid Stark překročily hranice Japonska.
(Pokračování bude následovat)